23 czerwca, 2024
Piec do sauny - jak właściwie dobrać jego moc?

Piec do sauny – jak właściwie dobrać jego moc?

Planując budowę sauny warto się zastanowić nad tym jaki kształt będzie najbardziej odpowiedni, czy będzie ona wykonana całkowicie z drewna czy może częściowo przeszkolona? Albo też jaki rodzaj sauny chcemy mieć w domu? Można z powodzeniem wykończyć saunę parową czy też zrobić saunę fińską. Jednak przede wszystkim potrzebny jest odpowiedni piec do sauny, który będzie wytwarzał odpowiednią temperaturę, którą da się do tego kontrolować, aby w saunie zawsze był odpowiedni klimat.

Podstawowy parametr wyboru pieca: moc

Wybór mocy pieca jest najważniejszy. Można jednak w bardzo uproszczony sposób obliczyć, że na 1 metr sześcienny kubatury sauny potrzeba 1 kW mocy pieca. Dlatego też budując saunę o kubaturze 4 m3 wystarczy piec o mocy 3,5-4kW. Na polskim rynku bez trudu można znaleźć wiele modeli pieców o mocy od 2 do 20 kW. Idealnie będą one się nadawać do domowej sauny. Jednak kupując piec do sauny warto polegać na wiedzy fachowca lub instalatora, ze sklepu Saunahome. Warto też zamontować system kontrolowania temperatury i wilgotności, dzięki czemu korzystanie z sauny będzie nie tylko zdrowe, ale i bezpieczne.

Rodzaje pieców do sauny

Piec do sauny - jak właściwie dobrać jego moc?Kiedyś popularne były piece na drewno, ponieważ są ekologiczne, a drewno jest ogólnie dostępne. Ale dzisiaj jest na nie niewielki popyt. Co prawda sprawdzą się w saunach budowanych jako element np. domku w górach, gdzie dostawy prądu mogą nie być regularne, ale jednak do tego rodzaju pieca potrzebny jest w budynku oddzielny przewód dymowy, a do tego takie piece mocno się nagrzewają i nie do końca można kontrolować ich temperaturę.

Dlatego też najpopularniejsze obecnie są piece elektryczne, które są proste w montażu i obsłudze, a przede wszystkim można dokładnie kontrolować nagrzewanie czy regulować temperaturę sterownikiem. Takie rozwiązanie jest najlepsze gdy z sauny korzysta cała rodzina, ponieważ temperatura dla dzieci musi być inna niż zadana temperatura w saunie dla dorosłych. Mogąc ją regulować i ustawiać zapewnia się komfort korzystania z sauny dla całej rodziny.

Dość popularne są też piece kombi, czyli z wbudowanym generatorem pary. Jest to najlepsze rozwiązania do sauny parowej. Generator pary trzeba podłączyć do instalacji zimnej wody. Urządzenie samo podgrzewa parę do odpowiedniej temperatury i reguluje poziom wilgotności w saunie. Można też po prostu kupić piec elektryczny i osobno generator pary. Takie generator można również dokupić przy okazji remontu sauny i wprowadzania w niej usprawnień różnego rodzaju.