Co zrobić, kiedy pracodawca zapyta o oczekiwane zarobki?

Co zrobić, kiedy pracodawca zapyta o oczekiwane zarobki?

Każda praca wiąże się z miesięcznymi zarobkami – to oczywiste. Dlatego często, kiedy kandydat przychodzi na rozmowę kwalifikacyjną, pracodawca zadaje mu pytanie – ile chciałby/chciałaby Pan/Pani zarabiać? Trzeba przyznać, że pytanie to jest bardzo trudne dla wielu kandydatów i słysząc je, kompletnie nie wiedzą, jak odpowiedzieć.

Trzeba się do tego pytania przygotować

Kiedy kandydat idzie na rozmowę kwalifikacyjną w sprawie pracy na konkretnym stanowisku, powinien mniej więcej zorientować się, ile zarabiają pracownicy w tym zawodzie, w mieście, w którym o tę pracę się stara. Dzięki temu będzie mu łatwiej zaproponować kwotę, która nie zszokuje pracodawcy, ale okaże się przyzwoitą sumą, godną zaakceptowania. Poza tym dobrze jest również zorientować się, jak firma ta nagradza swoich pracowników i jakie pensje wypłaca – czy pracodawca jest hojny, czy przeciwnie. Trzeba postarać się go wyczuć. Czasem już w ogłoszeniu pracodawca informuje o przedziale, w jakim mieścić się będą zarobki przyszłego pracownika. Wpisując do wyszukiwarki przykładowo słowa praca Wrocław, można znaleźć ogłoszenia, które te informacje zawierają. Nie trzeba jakoś specjalnie szukać. Nie zawsze jednak warto godzić się na najniższą propozycję, skoro jest szansa na wyższe wynagrodzenie.

A co, jeśli pracodawca nie zgodzi się z oczekiwaniami kandydata?

Czasem może być tak, że pracodawca nie zgodzi się na tak wysokie zarobki. Uzna, że są zbyt wygórowane. Warto wówczas mieć w zanadrzu, choć kilka argumentów, które przekonałyby go do zmiany zdania. Trzeba wobec tego dość dobrze przygotować się do spotkania, zastanowić się nad tym. Nie należy uczyć się gotowych zdań na pamięć, ale dobrze jest sprawę przemyśleć i rozważyć kilka różnych wariantów odpowiedzi pracodawcy. Na pewno kandydat nie powinien godzić się na najniższą proponowaną kwotę. Z wyższej propozycji może też w każdej chwili odrobinę zejść. Jeżeli ktoś myśli, że w ten sposób przekona do siebie pracodawcę, to się myli, bo wbrew pozorom nie każdemu pracodawcy zależy, by pracownik pracował za pół darmo. Niektórzy szukają ludzi, którzy dobrze wykonują swoją pracę i oczekują adekwatnego do jakości pracy wynagrodzenia.

Pytanie o zarobki faktycznie jest kłopotliwe dla kandydata, bo nigdy nie wiadomo, co powiedzieć i jaka odpowiedź usatysfakcjonuje pracodawcę. Jednak wystarczy się dobrze przygotować, by jakoś z tej niekomfortowej sytuacji wybrnąć i to korzystnie. Pamiętać należy, że zawsze warto spojrzeć na średnią pensję w danym zawodzie, to zawsze punkt odniesienia i pole do manewrów w momencie negocjacji z pracodawcą.

 Autor tekstu Szukampracy.pl