Jak radzić sobie z uporczywym kaszlem?

Jak radzić sobie z uporczywym kaszlem?

Suchy kaszel czy mokry kaszel? Gdy zaczynamy kasłać, mamy bardzo często problem z rozróżnieniem, jakiego rodzaju kaszel nas męczy. Warto wiedzieć, czym różnią się obydwa, jak je rozpoznawać, a przede wszystkim, co robić.

Suchy kaszel – infekcja wirusowa

Jak radzić sobie z uporczywym kaszlem?Suchy kaszel jest charakterystyczny dla infekcji wirusowej. Jest on męczący, uporczywy, wywołuje wrażenie suchości w gardle, drapania, ale w trakcie jego trwania nie dochodzi do odkrztuszania wydzieliny. Infekcja wirusowa to najczęściej przeziębienie lub grypa. Kaszel należy do jednych z pierwszych objawów.

W takim przypadku możemy poradzić sobie jedynie wygrzewaniem się w łóżku, ograniczeniem aktywności fizycznej. Powinniśmy również unikać kontaktu z innymi osobami, ponieważ wciąż zarażamy. Gdy pojawia się temperatura, można skorzystać z preparatów przeciwgorączkowych i o działaniu przeciwzapalnym, by szybciej uporać się z zakażeniem. Ponadto pomocne są syropy na suchy kaszel, który łagodzą drapanie w gardle i nieprzyjemny odruch. Na pewno nie można zrezygnować z jakichkolwiek działań, ponieważ infekcja łatwo przerodzi się w bakteryjną.

Mokry kaszel – infekcja bakteryjna

Gdy po kilku dniach suchego kaszlu zaczyna się pojawiać problem z odkrztuszaniem nagromadzonej wydzieliny, najpewniej w organizmie doszło do zakażenia bakteryjnego. W takim przypadku trzeba skorzystać z pomocy lekarza, aby preparaty medyczne zostały dobrane do aktualnego stanu zdrowia, a także wszystkich występujących objawów.

Mokry kaszel jest uciążliwy, ponieważ w drogach oddechowych zalega zwykle gęsta wydzielina, którą trudno odkrztusić. Na walkę z zakażeniem bakteryjnym stosowane są antybiotyki, ale i inne preparaty, jak syropy, dzięki którym mokry kaszel staje się mniej uciążliwy. Ich zadaniem jest bowiem rozrzedzanie zalegającej wydzieliny i ułatwianie jej usuwania z dróg oddechowych.

Kaszel – naturalny odruch fizjologiczny

Choć kaszel jest naturalnym odruchem fizjologicznym, często broniącym naszego organizmu, gdy np. do dróg oddechowych dostaną się kawałki pokarmu podczas połykania, to jednak bywa również jednym z objawów rozwijających się infekcji. Jeśli nie ma pewności, czy jest to mokry kaszel czy suchy kaszel, do wyboru są specjalne preparaty, dzięki którym nie musimy zastanawiać się, jakiego rodzaju odruch nam towarzyszy.

Jedno jest pewne, gdy dochodzą nowe objawy, mokry kaszel występuje wraz z ropną wydzieliną lub pojawia się w niej krew, należy jak najszybciej udać się do lekarza.