Jak czyścić piaskowiec na ścianie?

Jak czyścić piaskowiec na ścianie?

Kamień naturalny jak piaskowiec wygląda bardzo ładnie na każdej ścianie czy też jako element wykończenia kominka. Wiele osób wybiera więc dekor wykonany z kamienia do ozdobienia ścian w pokoju dziennym, jadalni czy przedpokoju. Większość kamieni nadaje się też do łazienek i kuchni, wystarczy je tylko zaimpregnować odpowiednim preparatem. Niestety ze względu na porowatą strukturę nawet impregnacja nie zda się na wiele w ochronie przed zabrudzeniami. Jednak o wiele łatwiej będzie wyczyścić wcześniej zaimpregnowany kamień niż czyste płytki.

Czym charakteryzuje się piaskowiec?

Jak czyścić piaskowiec na ścianie?Piaskowiec jest jednym z bardziej delikatnych i kruchych kamieni, więc łatwo można go uszkodzić. A do tego cechuje się dużą ścieralnością oraz nasiąkliwością. Dlatego jego pielęgnacja po ułożeniu na ścianie nie jest łatwa. Oczywiście po ułożeniu piaskowca dobrze jest go zaimpregnować, ponieważ środek impregnujący zapobiegnie nasiąkaniu piaskowca np. wilgocią oraz ułatwi usuwanie drobnych zanieczyszczeń z jego powierzchni. Najczęściej płytki z piaskowca wystarczy tylko przetrzeć szmatką czy szczoteczką antykurzową.

Ale co wtedy, gdy piaskowiec został np. porysowany kredkami? Zachlapany farbą podczas malowania ścian czy zabrudzony w inny sposób podczas prowadzonych prac remontowych?

Jak i czym można czyścić piaskowiec?

Niewielkie zabrudzenia lub takie, które nie zdążyły jeszcze wniknąć w kamień można usunąć gąbką nasączoną łagodnym środkiem do czyszczenia kamieni naturalnych. Można kupić środek uniwersalny lub też specjalnie przeznaczony do czyszczenia piaskowca. Jeśli jednak zabrudzenie nie chce zejść w ten sposób można spróbować czyszczenia wodą z silniejszym detergentem.

Zabrudzenia z powierzchni piaskowca można też po prostu zetrzeć, ponieważ jest to kruchy materiał i dobrze się pyli wystarczy użyć twardej szczotki lub papieru ściernego, aby zeszlifować brud. Zadziała to jeśli zabrudzenie jest powierzchniowe i nie wniknęło głębiej. Czasem na piaskowcu położonym na ścianach zewnętrznych może pojawić się też zielony nalot. Można go usunąć z pomocą impregnatu lub środka przeciwko porostom. Wystarczy nanieść je pędzlem na zabrudzone miejsca. Piaskowiec na zewnątrz można też umyć przy pomocy myjki ciśnieniowej, ale trzeba to robić umiejętnie, ponieważ zbyt silny strumień wody lub przez zbyt długi czas skoncentrowany w jednym miejscu może spowodować uszkodzenie płytki. Bardzo silne i uporczywe zabrudzenia można usunąć przez piaskowanie płytki, ale jest to zabieg wykonywany przez specjalistyczne firmy.

Jeżeli będziesz chciał dowiedzieć się więcej o właściwościach piaskowca, sposobach jego czyszczenia to polecamy zaglądnąć na stronę Banku Kamienia, który zajmuje się sprzedażą piaskowca na ścianę.