Jakie zasłony kupić do salonu?

Jakie zasłony kupić do salonu?

Salon to miejsce spotkań rodziny; miejsce, w którym przyjmujemy gości i w którym sami spędzamy wiele czasu, najbardziej reprezentacyjny pokój w całym domu. Ta ogromnie ważna dla nas strefa powinna być szczególnie zaaranżowana, aby wprowadzać odpowiedni nastrój w serca i dusze wszystkich domowników, a także w symboliczny sposób oddawać charakter gospodarzy. Bardzo ważnym elementem udekorowania salonu jest oprawa okna, dlatego warto poświęcić swoją uwagę na wybór idealnych zasłon.

Zasłony do salonu

Na rynku mamy pełną gamę różnych materiałów na zasłony oraz gotowych kompletów wyposażonych w taśmę, lamówki, koronki, ozdoby, spinki utrzymujące zasłony w odpowiednim ułożeniu. Podstawowym kryterium podczas wybierania zasłon jest gust mieszkańców domu, ale warto zwrócić uwagę także na inne kwestie, takie jak cel umieszczania zasłon, rozmiar pomieszczenia, wielkość okna, a także stopień nasłonecznienia.

Zasłony mogą stanowić ozdobę naszego salonu, ale mogą również chronić przed wzrokiem wścibskich sąsiadów lub osłaniać pomieszczenie przed promieniami słonecznymi. W związku z tymi potrzebami możemy podzielić zasłony na dekoracyjne, zaciemniające i panelowe.

Jak dobrać odpowiednie zasłony?

Jakie zasłony kupić do salonu?W mniejszych i słabo nasłonecznionych pomieszczeniach świetnie sprawdzą lekkie i jasne zasłony, jeśli w takim pokoju potrzebna jest również ochrona przed słońcem, warto uzupełnić zasłony o rolety, które zawsze można zwinąć pozostając tylko z lekkością delikatnych zasłon optycznie powiększających przestrzeń.

Należy również pamiętać o odpowiednim dobraniu zasłon do stylu i charakteru salonu. Powinny zgrywać się kolorystycznie i stylowo z meblami, dywanami, ścianami, innymi dekoracjami. Do wielobarwnego salonu będą pasowały zasłony w neutralnych kolorach z drobnym akcentem nawiązującym do kolorystyki pomieszczenia. Natomiast w salonie, którego aranżacja jest monochromatyczna i oparta o stonowane kolory, warto wprowadzić nieco życia właśnie za pomocą zasłon i zaszaleć z ich barwą.

Długość zasłon

Należy też podjąć rozważną decyzję w sprawie długości zasłon. Długie oczywiście są niezbędne przy oszklonych drzwiach prowadzących na balkon lub do ogrodu. Mogą one również być zastosowane przy oknach, ale pamiętajmy o tym, że często pod oknami znajdują się kaloryfery, toteż pomyślmy czy chcemy zasłaniać źródło ciepła. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie długich zasłon poza okresem grzewczym i zmiana na krótkie zimą. Wybierając długość zasłon pomyślmy również o zwierzętach domowych, np. koty chętnie wskakujące na parapety z pewnością lepiej się odnajdą z krótkimi zasłonami lub tzw. makaronami, przez które można przejść w dowolnym miejscu.

Jak widać każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego czy zależy mu bardziej na estetyce czy funkcjonalności. Powodzenia w wybieraniu zasłon do salonu!

Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych sklepów z zasłonami: