Wyprawa z Krakowa w Beskid Niski – jak dojechać z Krakowa, jakie są szlaki, co robić w Beskidzie Niskim?

Wyprawa z Krakowa w Beskid Niski – jak dojechać z Krakowa, jakie są szlaki, co robić w Beskidzie Niskim?

Beskid Niski to mało popularny i nieco zapomniany przez turystów region. To błąd, ponieważ jest to bardzo malownicza okolica, w której znajdziemy ciekawe miejsca. Szczególnie spodoba się tam osobom, które szukają prywatności i spokoju. Nie spotkamy tam wielu turystów, więc będziemy mogli odpocząć od zgiełku oraz tłumu. Beskid Niski to idealne miejsce na prawdziwą ucieczkę od szarej rzeczywistości.

Beskid Niski – jak dojechać z Krakowa?

Wyprawa z Krakowa w Beskid Niski – jak dojechać z Krakowa, jakie są szlaki, co robić w Beskidzie Niskim?Osoby, które planują wędrówki po Beskidzie Niskim, powinny dojechać do jednego z miast południowego Podkarpacia, czyli Gorlic, Jasła, Krosna i Sanoka. Można też dotrzeć do jednego z uzdrowisk połączonych w Beskidzie, np. Iwonicza Zdroju, Rymanowa Zdroju, Wysowej, a przede wszystkim Krynicy-Zdroju. Z Krakowa dotrzemy tam przede wszystkim autobusem oraz pociągiem. W tym drugim przypadku najprościej dotrzeć do Krynicy, Stróży lub Jasła, a następnie możemy się przesiąść dalej. Najłatwiej mają zmotoryzowani, ponieważ bez problemu dojadą do większości miejscowości samochodem. Można też pomyśleć o wyprawie rowerowej z Krakowa do Beskidu Niskiego, ale wtedy trzeba być w dobrej formie.

Co można robić w Beskidzie Niskim?

Beskid Niski oferuje nam wiele atrakcji. Najważniejszą są oczywiście górskie szlaki, a jest ich tam naprawdę sporo. Główne z nich to:

  • Główny szlak beskidzki czerwony z Krynica do Komańczy,
  • Szlak graniczny niebieski im. Kazimierza Pułaskiego z Grybów do Łupkowa,
  • Szlak zielony z Gorlice do Ożennej/Grabowa,
  • Szlak zielony im. Wincentego Pola ze Stróży do Wysowej,
  • Szlak żółty z Gorlic przez Florynkę do Nowego Sącza.

To tylko kilka najważniejszych szlaków, ale jest ich o wiele więcej, a wymienianie ich zajęło by mnóstwo czasu.

Beskid Niski nadaje się nie tylko do górskich wędrówek. Znajdziemy tam też liczne zabytki (m.in. zabytkowe cerkwie i kościoły) oraz urokliwych opuszczonych wsi oraz ślady po dawnych mieszkańcach – Łemkach. W czasie pobytu w tamtych okolicach koniecznie trzeba zobaczyć skansen łemkowski w Zyndranowej, skansen pogórzański w Szymbarku oraz Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.