23 czerwca, 2024
Technologia w służbie bezpieczeństwa – 2RHP i RESYS

Technologia w służbie bezpieczeństwa – 2RHP i RESYS

Są na świecie ludzie, którzy nie tylko myślą o sukcesie, ale chcą przede wszystkim zmienić świat na lepszy, a przy okazji – odnieść sukces. Twórcy innowacyjnego systemu RESYS, bezprzewodowej komunikacji dla ratowników górniczych są właśnie takimi ludźmi.

2RHP i RESYS – więcej niż technologia

2rhp2RHP sp. z o.o., bo o nich mowa – została założona właśnie z myślą o komercjalizacji tego jakże szlachetnego projektu. Powstał on z myślą o górnikach,  pracujących na co dzień w warunkach ciągłego zagrożenia tąpnięciami, pożaru pyłu węglowego lub wybuchu metanu, jak również ratownikach, którzy ratują życie, udzielają pomocy w ekstremalnie ciężkich warunkach.

W konsorcjum realizującym projekt finansowany ze środków NCBiR byli przedstawiciele, takich uznanych instytucji, jak:

  • Akademia Górniczo-Hutnicza
  • Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu,
  • Główny Instytut Górnictwa
  • Instytut Łączności w Warszawie.

To tylko podkreśla wysoki poziom trudności realizowanego projektu oraz to, jak szeroka wiedza była niezbędna do stworzenia tak innowacyjnej technologi. W końcu chodzi o ratowanie życia w najtrudniejszych warunkach – na co RESYS pozwala i to w kopalniach głębinowych, gdzie trudno o dobre rozwiązania mobilnej łączności.

Zamysłem było stworzenie systemu łączności, który jest nie tylko niezawodny w swojej funkcjonalności, ale też równocześnie wygodny i ergonomiczny, tak aby wyłącznie ułatwiać ratownikom akcję ratowniczą, a nie w żaden sposób jej utrudniać. Dzięki temu mamy do czynienia z naprawdę intuicyjnym w zakresie obsługi urządzeniem, gdzie dobra komunikacja jest podstawą, a komfort użytkowania oczywistością.

RESYS – fenomen na światową skalę

Spółka nie osiada na laurach, ale chce by jej projekt na światową skalę mógł dotrzeć do kopalni głębinowych w różnych miejscach naszej planety. Pora na wykorzystanie możliwości nowych technologii, z myślą o ratowaniu życia – a RESYS właśnie to robi, opierając się o sieć szkieletową, która uwzględnia warunki wyrobisk podziemnych, dzięki czemu wszystko jest tak proste, elastyczne i co najważniejsze skuteczne. Co równie ważne, nie trzeba wcale się znać na technologiach radiowych by móc korzystać z walorów tego systemu. Wszystkie jego elementy, czy to poprawiające komunikację komendy głosowe, czy sygnalizacja za pomocą lamp LED sprawiają, że obsługa bez lektury instrukcji jest możliwa.

Nic więc dziwnego, iż coraz więcej kopalń – zarówno w kraju, jak i świecie wykazuje zainteresowanie systemem RESYS oraz jego możliwościami. To otwiera perspektywy na to, by system ten mógł być stosowany szeroko do łączności w górnictwie podziemnym, jak i w sytuacjach ratowania życia górników. Więcej o firmie 2RHP i systemie komunikacji RESYS.