Rekuperacja – zalety i wady jej montażu

Rekuperacja – zalety i wady jej montażu

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła staje się coraz bardziej popularny. Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, żeby maksymalnie obniżać koszty rachunków. Działanie systemu rekuperacji polega na ogrzewaniu świeżego powietrza dostającego się do mieszkania poprzez wymianę ciepła ze zużytym powietrzem, które jest odprowadzane na zewnątrz. Każde rozwiązanie posiada jednak wady i zalety i zostaną one omówione w tym artykule.

Zalety rekuperacji

Podstawową zaletą systemu rekuperacji jest obniżenie zapotrzebowania na ciepło w domu. To sprawia, że zużywamy mniej opału, co bezpośrednio przyczynia się do mniejszych kosztów. Nie jest to jednak jedyna korzyść. Powietrze, które dostaje się do domu w wyniku działania tego systemu, jest przefiltrowane, a to sprawia, że oddychamy powietrzem lepszej jakości. Zawiera ono mniej szkodliwych związków, a jednocześnie do naszego domu nie dostaną się uciążliwe owady. Jednocześnie podwyższanie temperatury powietrza zimą i obniżanie latem, sprawia, że w budynku panuje komfort cieplny. Rekuperacja uniezależnia nas od warunków zewnętrznych. Poziom wilgoci wewnątrz nie jest w tym przypadku zależny od tego, co dzieje się za oknem. A propos okien, to stosując wentylację mechaniczną, nie mamy w ogóle potrzeby ich otwierania. Nie ma obawy, że zostaniemy niemile zaskoczeni zimnym powietrzem z zewnątrz.

System odzysku ciepła jest konkurencyjny cenowo z kosztami innych systemów, których celem jest obniżenie rachunków (jak np. pompy ciepła). Stosowanie wentylacji mechanicznej jest korzystne dla środowiska, ponieważ pozwala na mniejsze zużycie surowców kopalnych, a sama nie jest w żadnym stopniu obciążająca dla środowiska.

Wady rekuperacji

Podstawową wadą systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła są koszty inwestycyjne. Może to być szczególnie uciążliwe w okresie budowy domu, ponieważ to wtedy bardzo potrzebujemy pieniędzy. Jednocześnie można stworzyć taki system w istniejącym już budynku, ale wtedy będzie to droższe niż wtedy, gdy przewidzimy to już na etapie projektu budynku. System rekuperacji wiąże się też z podwyższeniem rachunków za energię elektryczną (zużycie wynika z pracy wentylatorów). Dodatkowe koszty wynikają z potrzeby serwisowania. Co pewien czas trzeba też wymienić filtry. Szacunkowy koszt jednego i drugiego wynosi około 300-350zł. System rekuperacji nie działa podczas braku prądu, co należy do wad takiego rozwiązania. Jednocześnie generuje pewien hałas. Na niższych biegach hałas to zwykle około 35dB. Dla niektórych może to nie mieć znaczenia, dla innych może to być uciążliwe. Pewne wątpliwości może też budzić sama jakość wykonania rekuperacji.

Podsumowanie

System wentylacji mechanicznej z rekuperacją, jak każde rozwiązanie techniczne, które nie wypiera wszystkich pozostałych, a jednocześnie jest stosowane, zawiera szereg wad i zalet. Jeśli jesteśmy zainteresowani, to powinniśmy zbilansować te kwestie. Na pewno rekuperacja jest elementem przyszłości i zawsze warto rozpatrzyć to rozwiązanie. Więcej o zaletach i wadach rekuperacji możesz dowiedzieć się od firmy AKWIN, która specjalizuje się montażach systemów rekuperacji.AKWIN - logo