Puszki na komunikanty - z czego są wykonywane?

Puszki na komunikanty – z czego są wykonywane?

Puszka na komunikanty to naczynie, które służy do przechowywania komunikantów. Komunikant to konsekrowany Chleb, Ciało Chrystusa. Puszka podobna jest do kielicha, jednak jest mniej zdobna, posiada też przykrycie o kształcie stożka. Puszka podczas mszy św. ma swoje miejsce w tabernakulum, a gdy przychodzi czas Komunii Świętej to z niej się ją rozdziela. Puszka w takiej formie nosi nazwę cyborium. W pewnych okolicznościach puszka na komunikanty przekształca się w pyxis. Wówczas służy ona do przenoszenia zaledwie kilku komunikantów, np. dla chorych osób.

Puszki na komunikanty - z czego są wykonywane?Puszki na komunikanty , z czego są wykonane?

Puszka, razem z monstrancją jest tym właściwym naczyniem, które służy do adoracji Najświętszego Sakramentu. Katolickie przepisy liturgiczne określają materiał z jakiego muszą one być wykonane. Najważniejsze, by puszki były produkowane z trwałych i niekorodujących metali szlachetnych. Jeżeli jest inaczej, to przynajmniej wnętrze puszki musi być pozłacane. Dopuszcza się także zastosowanie innych materiałów, które w danym miejscu świata uznaje się szlachetne i trwałe.

Bardzo często do produkcji puszek na komunikanty wykorzystuje się najwyższej jakości mosiądz częściowo lub całkowicie złocony. Zgodnie z zaleceniem wnętrze puszki jest złocone, a na zewnątrz niklowane. Puszki bardzo często są bogato zdobione w postaci posrebrzanych detali o motywach roślinnych czy religijnych. Puszki mogą być także minimalistyczne, zupełnie gładkie, czasem z grawiurą.