23 czerwca, 2024
Przegląd pracowni brązowniczych w Krakowie

Przegląd pracowni brązowniczych w Krakowie

W Krakowie znajduje się co najmniej kilka, jeśli nie kilkanaście pracowni brązowniczych.

Pracownia Renometal

Jedną z najstarszych jest ta mieszcząca się przy ulicy Józefa Dietla 58. Oferuje ona galwaniczne złocenie i srebrzenie, renowację przedmiotów sakralnych, tj. monstrancji, kielichów itp. (usuwanie starych powłok lakieru, uzupełnianie różnego rodzaju ubytków, patynowanie, polerowanie i wiele innych). Oprócz tego pracownia Renometal zajmuje się wyrobem sztandarów, chorągwi oraz baldachimów. Dodatkowo wykonywane są przedmioty zarówno świeckich jak i sakralnych z metali kolorowych. Zdecydowana większość wyrobów wykonywana jest na zamówienie klientów.

Pracownia Brązownicza Sacrum

Przegląd pracowni brązowniczych w KrakowiePracownia brązownicza Sacrum Robert Honza znajduje się na Kalwaryjskiej 23. Zajmuje się ona produkcją naczyń liturgicznych (kielichy, monstrancje, puszki na komunikanty), przedmiotów liturgiczne takich, jak: dzwonki kościelne, gongi kościelne, kadzielnice, okucia i drzewce do baldachimów, sztandarów i chorągwi. Pracownia ta wykonuje także złocenia i renowacje zniszczonych oraz zabytkowych naczyń liturgicznych, tabernakulów, lichtarzy, lamp i kinkietów.Więcej informacji, pełną ofertę pracowni i cennik znajdziesz na stronie.

Pracownia Jerzego Uruszczaka

Kolejnym zakładem jest pracownia Jerzego Uruszczaka, która istnieje od 1928 roku, a mieści się przy ulicy generała Henryka Dąbrowskiego 13. W ofercie tej firmy znajdują się: kielichy mszalne, puszki, monstrancje, relikwiarze, ampułki, pateny, trony pod monstrancje, kustodia, kropidła, naczynia na oleje święte. Dodatkowo pracownia ta zajmuje się produkcją i sprzedażą futerałów na kielichy czy monstrancje.

Pracownia Brązownicza Calix

Pracownia brązownicza Calix Tomasza Bieguna, której siedziba mieści się przy Rodakowskiego 11, zajmuje się wyrobem wielu przedmiotów liturgicznych na zamówienie. Wśród tych przedmiotów znajduje się tabernakulum. Pracownia ta realizuje również wszelkiego rodzaju prace naprawcze zużytego już sprzętu, a więc: dorabianie brakujących elementów, naprawy uszkodzonych przedmiotów, piaskowanie, szkiełkowanie, polerowanie, patynowanie, lakierowanie, niklowanie, złocenie i oczywiście srebrzenie naczyń i innych wyrobów. W ofercie, która jest bardzo bogata, znajdują się kielichy, relikwiarze i monstrancje oraz pateny, trybularze, łódki, dzwonki mszalne, gongi mszalne, kociołki na wodę, kropidła, kropielnice, krzyże, lampy do kościoła, lichtarze, okucia zarówno świeckie jak i kościelne, tabernakula. Oprócz tego wszystkiego pracownia Calix oferuje hostiarki, klamry do kapy, komplet potrzebny kapłanowi do chrzczenia, komplet do lawabo, łyżeczki do wody, naczynie na oleje święte, a także skarbonki, stojaki na ręcznik, stojak zakrystyjny, stojak pod lekcjonarz.

Pracownia Brązownicza Doris

Z kolei pracownia brązownicza Doris zajmuje się wyrobem dzwonków, gongów, trybularzy, relikwiarzy i wielu innych. Oprócz tego firma oferuje naprawy i renowacje wszystkich naczyń liturgicznych, tj. kielichów, monstrancji, lichtarzy, lamp, tabernakulów, puszek na komunikanty, dzwonków, relikwiarzy. Ceny zleconych prac są ustalane indywidualnie z każdym klientem, a wiąże się to ze specyfiką branży, gdyż każdy przedmiot wymaga innego zakresu prac, co ma wpływ na całkowity koszt.