Oprocentowanie lokat bankowych - od czego zależy?

Oprocentowanie lokat bankowych – od czego zależy?

Oprocentowanie lokat bankowych jest jednym z głównych czynników, który decyduje o wyborze konkretnego banku. To właśnie dzięki oprocentowaniu możemy zarobić i im jest wyższe — tym więcej funduszy zgromadzimy, korzystając z lokaty. Od czego zatem zależy oprocentowanie na lokatach bankowych? W dalszej części udzielamy odpowiedzi na to pytanie oraz kilku przydatnych wskazówek, które pomogą wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

Długość lokaty

Pierwszym czynnikiem, który w znaczny sposób wpływa na wysokość odsetek lokaty — jest jej długość. Im dłuższy okres wybierzemy — tym korzystniejsze otrzymamy oprocentowanie. Jeśli zdecydujemy się na kilkuletnią lokatę, bank będzie mógł znacznie więcej zarobić na naszych pieniądzach. Jest to dla banku komfortowa sytuacja i w ten sposób wynagradza swoich klientów, którzy umożliwiają mu dłuższy obrót pieniędzmi i wyrobie lepszych zysków.

Oprocentowanie lokat bankowych - od czego zależy?Oferta banku

Na wysokość oprocentowania wpływ ma także aktualna oferta banku. Okresowo pojawiają się promocje, dzięki którym możemy zarobić nieco więcej niż na standardowej lokacie. Warto je śledzić, gdy pojawiają się one w różnych bankach w różnym czasie. Bonusowe lokaty mogą dotyczyć zarówno krótkich terminów, jak i długich okresów. Warto również zapytać się pracowników banku o aktualne promocje, gdyż będą oni najlepiej poinformowani i zaproponują nam najkorzystniejsze rozwiązanie.

Konkurencji między bankami

Jednym z mechanizmów, który również ma wpływ na wysokość oprocentowania, jest konkurencja między bankami. Tak jak w każdej innej branży rywalizują one między sobą o względy klientów i starają się ich przyciągnąć do siebie większymi zyskami. Taka sytuacja jest korzystna dla klienta, gdyż najwięcej na tym skorzysta. Jeśli w danym okresie dwa lub trzy banki planują wprowadzenie promocji, będzie to zdecydowanie najlepszy czas na założenie lokaty.

Wysokość stop procentowych NBP

Jednym z najmniej zrozumiałych czynników, jakie mają wpływ na wysokość oprocentowania lokat, jest wysokość stóp procentowych. Określają one ceny, za jaki bank centralny pożycza środki bankom komercyjnym i tym samym wartości pieniądza. Im pieniądz jest mniej wart w porównaniu do innych, tym większe oprocentowanie lokat. Większość klientów nie zauważy różnicy lub nawet nie wie, jakie są aktualne stopy procentowe. Te jednak mają spory wpływ na oprocentowanie lokat, a najlepiej obrazuje to sytuacja, w której polski złoty był mniej wart przed kilkoma laty, a oprocentowania z tego tytułu były wyższe niż obecnie. Banki komercyjne pożyczają pieniądze od banku centralnego na wypłatę dywidend i jeśli same muszą płacić wyższe oprocentowanie, to oferują mniejszy zysk klientom.

W celu uzyskania większej ilości informacji zajrzyj także na stronę: lokaty-bankowe.edu.pl