Odblaski – podstawowy element bezpieczeństwa pieszych

Bezpieczeństwo pieszych na drogach to priorytet dla wielu służb porządkowych. Nieustannie prowadzą oni różne akcje promujące bezpieczne poruszanie się po ulicach. Już w przedszkolach prowadzone są zajęcia o przepisach ruchu drogowego, które organizują policjanci. Bardzo często podkreśla się, że duże znaczenie mają odblaski. Każdy pieszy powinien posiadać chociaż jeden element odblaskowy.

Dlaczego warto stosować odblaski?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że jeżeli pieszy widzi nadjeżdżający pojazd, to wcale nie oznacza, że oni są dla niego widoczni. W wielu sytuacjach kierowca ma spory problem z dostrzeżeniem pieszego. Czasem osoba po prostu zlewa się z otoczeniem. Najbardziej niebezpiecznie jest w ciemnych i nieoświetlonych drogach. Dlatego przemieszczając się w takiej okolicy nie można się ubierać na ciemno.

Niebezpiecznie jest także w momencie, kiedy spada przejrzystość powietrza np. w czasie śniegu, mgły czy opadów deszczu. Jadąc po ciemku, kierowca przede wszystkim widzi mocne światłą samochodów nadjeżdżających z przeciwka. Dlatego trudno jest dostrzec sylwetkę pieszych, którzy nie posiadają odblasków.

Kiedy pieszy posiada materiały odblaskowe, światła samochodów się od niego odbijają i kierowca może go zobaczyć nawet ze 130 – 150 metrów. Jest to prawie pięć razy większa odległość niż w przypadku nie posiadania odblasków.

Przepisy na temat odblasków

Zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, dzieci które nie ukończyły 15 roku życia, a po zmroku poruszają się po drogach, które znajdują się poza obszarem zabudowanym koniecznie muszą posiadać elementy odblaskowe. Nie ma narzuconego obowiązku noszenia ich w obszarze zabudowanym, jednak jak najbardziej powinno się o nich pamiętać. Co więcej, odblaski nie powinny nosić jedynie dzieci, ale każdy pieszy poruszający się po drogach. Dzięki temu kierowcy będą mogli go dostrzec wystarczająco wcześnie, zanim dojdzie do wypadku.

Za brak elementów odblaskowych u osób poruszających się poza strefą zabudowania można zapłacić nawet 100 zł. 

W niektórych miastach policjanci za darmo rozdają pieszym elementy odblaskowe. Takie akcje mają zwiększyć świadomość. Nagrywane są także różne kampanie, które ukazują jaka jest różnica kiedy człowiek nosi odblaski, a jaka kiedy ich nie ma. Elementy odblaskowe powinni także nosić rowerzyści. Są oni równie ważnymi uczestnikami ruchu, jednak bez należytych elementów nie są oni wystarczająco widoczni co może nieść duże zagrożenie.