23 czerwca, 2024
Porady prawne Kraków

Niesłusznie otrzymany mandat – co zrobić?

Porady prawne KrakówZdarza się, że w wyniku stresu i braku wiedzy przyjmujemy mandat za działanie, które nie było wykroczeniem. Nie jest to sytuacja bez wyjścia, ponieważ można odwołać się od takiej decyzji. Istnieje kilka przypadków, które umożliwiają złożenie wniosku o uchylenie mandatu.

W jakich przypadkach można złożyć wniosek o uchylenie mandatu?

Jeśli mandat został wystawiony za działanie, które nie było wykroczeniem, można się odwołać od mandatu. W Polsce przepisy prawa ulegają zmianie dość często, więc zdarza się, że niektóre działania przestają być wykroczeniem, zatem nie można być za nie ukaranym. Innym przypadkiem jest zdarzenie, za które może ukarać tylko sąd, czyli grozi za nie np. areszt, a nie mandat. Można złożyć wniosek o uchylenie się od mandatu, jeśli działanie dokonane było w celu obrony koniecznej lub w obronie chronionego prawem. Sytuacja, w której wykroczenie zostało popełnione z przyczyn choroby psychicznej to również przypadek, w którym ukaranie mandatem może zostać uchylone. W przypadku wątpliwości dotyczących słuszności wystawienia mandatu warto znaleźć porady prawne Kraków jest jednym z miast, gdzie radcy prawni często zajmują się takimi sprawami.

Co zrobić, by odwołać się od mandatu?

Aby odwołać się od mandatu, należy napisać wniosek i złożyć go do sądu rejonowego, który jest właściwy dla terenu, na którym został wystawiony mandat. Można to zrobić osobiście lub wysłać pismo pocztą, koniecznie listem poleconym. Następnie należy poczekać na odpowiedź listowną, w której powinna znaleźć się data posiedzenia sądu. Oczywiście trzeba się stawić danego dnia w sądzie lub poczekać na decyzję sądu.

Dla wielu osób ocena sytuacji oraz napisanie wniosku mogą być dużym wyzwaniem, dlatego warto skontaktować się z prawnikiem, aby uzyskać porady prawne Kraków, czy Warszawa to miasta, w których bez problemu można znaleźć prawnika. Aby znaleźć pomoc prawną np. w Krakowie, wystarczy wpisać w Google: porady prawne Kraków, a ofert będzie wiele. Wniosek o uchylenie mandatu musi być dobrze uzasadniony oraz musi być złożony do 7 dni od uprawomocnienia się mandatu. Sąd ma obowiązek rozpatrzyć wniosek w jak najszybszym terminie, lecz nie ma określonego terminu na rozpatrzenie wniosku.