23 czerwca, 2024
Najstarsze sporty drużynowe

Najstarsze sporty drużynowe

Sporty drużynowe to niewątpliwie atrakcyjne widowisko, jak również intersująca rozrywka zarówno dla graczy jak i widzów. Wiele dyscyplin sportowych, wymagających od uczestników współpracy i współdziałania stale rozwija się i ewoluuje. Czym jest sport drużynowy? Jakie znamy najstarsze sporty drużynowe? Czym one się charakteryzują?

Sport drużynowy – czym jest?

Sport drużynowy inaczej nazywany grą zespołową jest dyscyplina sportu, w której biorą udział co najmniej dwie drużyny złożone z określonej liczby osób, których celem jest rywalizacja między sobą według ustalonych zasad. Rywalizacja ta odbywa się na określonym terenie, w wyznaczonym czasie, a także z egzekwowaniem ustalonych zasad. Celem gry jest zdobywanie punktów poprzez zdobywanie bramek, goli, umieszczanie charakterystycznych przedmiotów w punkcie przeznaczenia.

Najpopularniejszymi grami zespołowymi są:

  • piłka nożna
  • piłka ręczna
  • siatkówka,
  • piłka ręczna
  • gry z kijem i piłką – hokej, baseball
  • inne

Najstarsze sporty drużynowe

Sporty drużynowe to gry, które od dawnych czasów zachwycają zarówno graczy jak i obserwatorów. Już w czasach starożytnych wszelkie działania mające na celu rywalizację przeradzały się w gry i sporty zespołowe. Istnieje wiele dyscyplin sportowych, które uchodziły za najbardziej popularne w dawnych czasach, a ich rozgrywanie przynosiło wiele emocji i adrenaliny. Wśród popularnych, a zarazem najstarszych gier zespołowych, wyróżnia się:

  • grę w piłkę – ulama
  • polo
  • Harpastum
  • Episkyros, itp.

Ulama – gra w piłkę z Ameryki Łacińskiej

Ulama powstała w Ameryce Łacińskiej. To gra zespołowa uznawana z najstarszy zespołowy sport na świecie . Ślady boisk 1500r. p.n.e znaleziono w ówczesnym Meksyku. Archeolodzy odnaleźli również jeszcze starsze piłki do gry. W dzisiejszym meksykańskim stanie Sinaloa, jest jedną z popularnych rozgrywek, w którą rozgrywane są różnorakie zawody.

Gra drużynowa ulama rozgrywana jest na długim – 50m, wąskim – 4m. polu gry, które przedzielone jest linią oddzielającą dwie drużyny. Zespoły składają się z 5 zawodników, których zadaniem jest utrzymanie kauczukowej – 4 kilogramowej – piłki, a także zmuszenie przeciwnika do jej utraty. Piłkę można podbijać jedynie biodrami i górna częścią ud. Punkt zdobywa się w momencie, gdy drużynie przeciwnej nie uda się odbić piłki lub wyrzuci ją poza linię końcową. Do wygranej należy uzbierać 8 punktów.

Polo – gra rozgrywana konno

Polo to kolejna, jedna z najstarszych gier zespołowych świata. Jest to sport drużynowy rozgrywany przez dwie przeciwne drużyny liczące 4 osoby poruszające się na koniach. Uczestnicy, używając długich kijów, dążą do umieszczenia drewnianej, białej kuli w bramce przeciwnika. Bramka rywala o szerokości 7,32m. umieszczona jest na końcach pola gry, których wymiar zazwyczaj wynosi 275m x 183m. W meczu rozgrywa się od 4 do 8 części, trwających po 7,5 minuty. Mecz wygrywa drużyna, która zdobyła większą ilość punktów.

Na stronie https://www.sn2world.com/pl/ znajdziesz wiele artykułów na temat sportu. Ostatnio najpopularniejsze są posty związane z deskorolkami elektrycznymi np.: deskorolka elektryczna na co zwrócić uwagę?