Mleczko pszczele – młodość zachowana na dłużej

Mleczko pszczele – młodość zachowana na dłużej

O pszczelim mleczku mówi się coraz więcej, a to ze względu na to, że w trakcie coraz to nowszych badań wychodzą na jaw ich pozytywne cechy. Odpowiada ono za podtrzymanie młodości komórek macierzystych. W związku z tym białko zawarte w mleczku pszczelim może posłużyć chociażby do regeneracji komórek oraz narządów, które uległy uszkodzeniu.

Mleczko pszczele – młodość zachowana na dłużejMleczko pszczele – co to takiego?

Mleczko pszczele od dawna zostaje wykorzystywane w klasycznej medycynie, jednakże dopiero w dzisiejszych czasach zdajemy sobie sprawę ile tak naprawdę mu zawdzięczamy. Odpowiada ono również za zachowanie właściwej hierarchii, która występuje w ulu. Naukowcy jasno informują, że wszystko jest związane z białkiem, które wchodzi w jego skład. Białko oraz pozostałe właściwości są bardzo obiecujące. Przyjmuje się, że dzięki niemu będzie można opracować całkowicie nowe terapie w których biorą udział komórki macierzyste. Mleczko pszczele od wielu tysięcy lat znane jest ze swoich właściwości, używał go nawet Arystoteles. W jego opinii produkt ten dawał człowiekowi większą siłę fizyczną, a także był przydatny pod względem pracy umysłowej. Z kolei w Egipcie można było znaleźć go głównie w różnego typu kosmetykach. Azja i Chiny używały mleczka w trakcie terapii najróżniejszych chorób oraz schorzeń.

Mleczko pszczele – właściwości

Mleczko pszczele posiada cechy przeciwbakteryjne. Oprócz tego, przypisuje się mu pozytywny wpływ na naczynia krwionośne, właściwości regeneracyjne oraz przeciwzapalne. Nie można jednak zapominać, że jest on produkowany głównie dla pszczół, a nie dla człowieka. Dobrze jest zdawać sobie sprawę, że w ulu panuje ścisła hierarchia, która polega na tym, że larwy robotnic oraz trutnie spożywają mleczko jedynie przez 3 dni. Królowa otrzymuje je przez całe jej życie. W sytuacji, kiedy istnieje konieczność wybrania nowej królowej. Ubiegające się o to stanowisko larwy otrzymują mleczko gdyż jest ono bogate nie tylko w białka, ale również cukry, tłuszcze i potrzebne mikro- oraz makroelementy. Jeśli pszczoły zginą, zginie wszystko, gdyż zapylają one rośliny, warzywa, drzewa owocowe i wszystko inne co zjadamy – nie można o tym zapominać.

Mleczko pszczele – czy to same pozytywy?

Coraz częściej słyszy się, że mleczko pszczele dobrze działa na organizm człowieka oraz wiąże się z nim duże nadzieje w przyszłej medycynie, badaniach oraz leczeniu chorych. Obniża ono ciśnienie krwi, pomniejsza stężenie cholesterolu, wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu nerwowego oraz aktywność hormonalną. Niestety, żadna z tych teorii nie doczekała się jeszcze akceptacji Administracji ds. Żywności i Leków.