Jak zadbać o kondycję stawów, kiedy pojawiają się dolegliwości?

Jak zadbać o kondycję stawów, kiedy pojawiają się dolegliwości?

Bóle stawów zwykle pojawiają się w średnim wieku, choć często narzekają na nie osoby bardzo młode. Ich bolesność wynika bowiem nie tylko ze zwyrodnień związanych z wiekiem, ale również poprzednich urazów i wypadków. Jeżeli kiedykolwiek naciągnęliśmy lub naderwaliśmy staw, ból może nam towarzyszyć już zawsze. Jak można wspomóc swoje stawy?

Skąd wiadomo, że stawy cierpią?

Większość osób dość szybko orientuje się, kiedy pojawiają się u nich dolegliwości ze strony stawów. Na początku wcale nie musi być to ból. Zwykle stawy stają się nieco bardziej sztywne i zmniejsza się ich ruchomość. Szczególnie odczuwają to osoby, które mają niewiele ruchu fizycznego w ciągu całego dnia. Najczęściej bolą je stawy kolanowe, które narażone są na obciążenia. Każdy dodatkowy kilogram może mieć tu również swoje znaczenie. Niektórzy problemy ze stawami odczują nie w kolanach, a barkach, ramionach, czy dłoniach. Zdarza się, że po nocy trudno jest zgiąć dłoń i utrzymać w niej jakiś przedmiot. Z czasem, w ciągu dnia, stawy pod wpływem pracy rozluźniają się i są nieco bardziej sprawne.

Starsze osoby oraz pacjenci po poważnych kontuzjach przyznają jednak, że w ich przypadku stawy stają się bolesne i odzywają się, kiedy w powietrzu znajduje się sporo wilgoci. Pacjenci z reumatoidalnym przewlekłym zapaleniem stawów mówią, że zmiany pogody są dla nich wyjątkowo dotkliwe, a jesienią czują się po prostu fatalnie.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Jest to poważna choroba autoimmunologiczna, z którą bardzo trudno się walczy. Stale występujący w organizmie stan zapalny jest dla niego dużym wyzwaniem i nawet, jeśli uda się na jakiś czas zwiększyć ruchomość poszczególnych stawów, czy też zminimalizować uczucie bólu, z czasem dolegliwości wracają. Większość pacjentów leczących się na reumatoidalne zapalenie stawów stosuje niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak Piascledine 300, jak również Opokan, czy Molekin. Wiele z tych preparatów zawiera naturalne oleje czy kolagen, których zadaniem jest odbudowywanie ruchomej części stawów i zapobieganie ich zwyrodnieniom.

Bardzo ważne jest, aby tego typu leki stosować regularnie, według konkretnych zaleceń lekarza. Pacjenci cierpiący na tę przewlekłą chorobę powinni być pod stałą opieką dobrego specjalisty i raz na pół roku wykonywać badania kontrolne. W ten sposób lekarz jest w stanie zmienić dawkę preparatu i dostosować go do stanu, w jakim znajduje się w danej chwili pacjent.

Jak samemu zadbać o swoje stawy?

Lekarze podkreślają, że osoby cierpiące na bóle stawów kolanowych powinny bezwzględnie utrzymywać stałą masę ciała na odpowiednim poziomie. Każdy dodatkowy kilogram to spore obciążenie nawet dla zdrowych stawów. Poza tym, bardzo istotna kwestia to ruch i wysiłek fizyczny. Wystarczą regularne spacery, czy praca w ogrodzie, aby codziennie rozruszać swoje stawy i pozwolić im wytworzyć maź. Doskonale na stan zdrowia wpływa jazda na rowerze, czy pływanie, ponieważ nie obciążają one stawów.