Jak wyegzekwować zaległe alimenty - Prawo Rodzinne

Jak wyegzekwować zaległe alimenty – Prawo Rodzinne

Egzekwowanie zaległych alimentów nie należy do najłatwiejszych zadań. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, na które można się zdecydować, gdy trzeba zająć się egzekwowaniem takich alimentów. Przede wszystkim dobrym wyborem dla zainteresowanych osób może okazać się skierowanie sprawy do komornika sądowego. Komornikowi trzeba wtedy dostarczyć prawomocny wyrok sądu, aby mógł on podjąć jakiekolwiek działania zmierzające do odzyskania zaległych alimentów dla swojego klienta. Przy okazji komornik również może z tego tytułu czerpać niemałe zyski finansowe.

Jak wyegzekwować zaległe alimenty - Prawo RodzinneUsługi detektywistyczne

Niekiedy świetnym rozwiązaniem mogą okazać się usługi detektywistyczne. Specjaliści z tej branży zajmą się sprawdzeniem majątku dłużnika, aby w razie móc przedstawić dowody na to, iż dłużnik dysponuje odpowiednimi środkami finansowymi, aby móc spłacić zaległe alimenty. Takie usługi co prawda trochę pieniędzy kosztują, ale w zdecydowanej większości przypadków się sprawdzają. Niekiedy pomoc może nadejść z gminy, gdy poprosi się władze gminy o to, aby zajęły się sprawą. Poszkodowani składają wtedy specjalny wniosek administracyjny, dzięki któremu wszczynane jest postępowanie przeciwko dłużnikowi. Gmina może wtedy zażądać od dłużnika, aby podjął on pracę zarobkową na terenie gminy, czy też zajmuje się przeprowadzaniem wywiadu alimentacyjnego. Na efekty końcowe takich działań trzeba jednak trochę czekać.

Świadczenia pochodzące z Funduszu Alimentacyjnego

W wielu przypadkach najlepszym wyborem jest jednak złożenie wniosku o świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego. Na terenie Krakowa składać można je w Urzędzie Miasta, który znajduje się na ulicy Stachowicza 18. Wnioski przyjmowane są w godzinach 7:40 – 18:00. Trzeba jednak spełnić kilka kryteriów, aby móc się w ogóle o takie świadczenia ubiegać. Przede wszystkim warto tutaj wspomnieć o dochodzie netto na osobę w danej rodzinie, który nie powinien przekraczać 725 złotych. Wtedy też istnieje duża szansa, że świadczenie zostanie przyznane i wypłacone poszkodowanej osobie z Ośrodka Pomocy Społecznej lub z Urzędu Gminy. Ważną informacją jest również to, że pieniądze z takich świadczeń przysługują dziecku, które nie ukończyło jeszcze 18. roku życia. Wyjątek stanowi sytuacja, w której dziecko dalej się uczy lub też uczęszcza na studia, wtedy o świadczenia można ubiegać się do 25. roku życia. Z reguły decyzja w takich przypadkach jest pozytywna, więc na pewno warto spróbować swoich sił w ten sposób, aby odzyskać zaległości alimentacyjne i poprawić sytuację finansową swojej rodziny oraz dziecka.