Jak prawidłowo dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków?

Jak prawidłowo dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków?

Kiedyś bardzo popularne były szamba, które miały oczyszczać domowe ścieki. Jednak trzeba przyznać, że stanowiły duże obciążenie dla środowiska naturalnego oraz finansów. Dlatego pomału są zastępowane nowoczesnymi rozwiązaniami, czyli przydomowymi ekologicznymi oczyszczalniami ścieków. Dzięki temu możemy liczyć m.in. na szybki zwrot inwestycji. Konieczne jest tylko to, żebyśmy wiedzieli, jak należy dbać o takie urządzenie.

Wysoka jakość urządzenia do oczyszczania ścieków

Pamiętajmy o tym, że w przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków bardzo ważne jest to, żeby urządzenie odznaczało się wysoką jakością. Tylko dzięki temu możemy być pewni, że cały proces zostanie wykonany prawidłowo, a do środowiska trafią tylko proste związki mineralne. Poza tym trwałe urządzenie zagwarantuje nam działanie nawet przez kilkadziesiąt lat. Konieczna jest tylko wymiana kosza filtrującego dwa razy w ciągu roku. Warto też wybierać sprawdzone sklepy jak np. https://oczyszczalnie24.eu/9-oczyszczalnie-ekologiczne.

Prawidłowa pielęgnacja przydomowej oczyszczalni ścieków

Jak prawidłowo dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków?Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że do prawidłowego działania przydomowej oczyszczalni ścieków konieczne są bakterie, dzięki któremu dojdzie do prawidłowego rozkładu. Dlatego tak ważne jest to, żebyśmy zastąpili niektóre produkty chemiczne, takie jak np. płyn do toalet, udrażniacz rur lub płyn do mycia naczyń, bardziej ekologicznymi zamiennikami. Dzięki temu możemy być pewni, że nie zabijemy wszystkich bakterii znajdujących się w oczyszczalni.

Produkty, które powinniśmy omijać

  • Środki czyszczące na bazie chloru – najczęściej są to płyny dezynfekujące i wybielacze,
  • Płyny bakteriobójcze oparte na chlorze – zazwyczaj taki skład mają środki do dezynfekcji toalety. Dla prawidłowego działania przydomowej oczyszczalni ścieków lepszym wyborem będą płyny oparte na sodzie, occie lub kwasku cytrynowym.
  • Proszki i płyny z fosforanem – pamiętajmy też o tym, że często w przydomowych oczyszczalniach ścieków zakładane są specjalne zbiorniki, które mają za zadanie oddzielenie tłuszczów. Dlatego tak ważne jest to, żeby się ich pozbyć, ale bez użycia m.in. fosforanu. Mogą w tym pomóc preparaty oparte na sodzie, kwasku cytrynowym, boraksie lub anionach.