Jak poprawnie sporządzić list przewozowy? Co to są druki CMR?

Jak poprawnie sporządzić list przewozowy? Co to są druki CMR?

Sporządzenie listu przewozowego to wyższa konieczność, jeśli miejsce ma samochodowy transport międzynarodowy. Taki list jest dowodem na to, że zawarta została umowa pomiędzy przewoźnikiem, a dostawcą towaru. Bez takiego listu do transportu nie może dojść. Ważne jest jednak to, aby taki list został sporządzony w poprawny sposób, wystawić musi go przewoźnik. Dodatkową informacją dla zainteresowanych stron jest to, że powinien składać się on z czterech egzemplarzy, ponieważ po jednym egzemplarzu dostają: nadawca, odbiorca, przewoźnik oraz kontroler. Dzięki temu wszystko pod kątem prawnym jest realizowane w sposób rzetelny i nikt nie poniesie z tego tytułu żadnych przykrych konsekwencji.

Pokwitowanie odbioru

Zapomnieć nie można o tym, aby list przewozowy został pokwitowany, gdy odbiorca będzie odbierał towar. Pokwitowanie należy złożyć na dokumencie, tak aby wszystko było przeprowadzone profesjonalnie i żadne podpisy się nie zagubiły. Często takie listy przewozowe stanowią zasady obowiązującej umowy pomiędzy przewoźnikiem a nadawcą. Warto więc zwracać uwagę na to, co konkretnie w takim liście się znajduje. Istotne jest też to, aby podczas przyjmowania towaru sprawdzić dokładnie ile sztuk towaru powinno znajdować się w wysyłce, jaki powinien to być towar, czy nie został on uszkodzony, itd. Są to bardzo ważne kwestie, ale to leży już w obowiązkach odbiorcy towaru. Takie listy przewozowe stanowią kilka podstawowych funkcji, przede wszystkim są dowodem na zawarcie umowy pomiędzy nadawcą a przewoźnikiem. Ponadto określa on stan faktyczny towaru oraz przejęcie towaru, kiedy ma ono miejsce.

Zamawianie druków CMR

Wiele drukarni zajmuje się w dzisiejszych czasach dostarczaniem druków CMR zainteresowanym firmom transportowym, aby mogły one je potem swobodnie, na spokojnie wypełnić. Bez takich druków przesyłka towaru nie może zostać zrealizowana chyba, że ma to miejsce wtedy, gdy ktoś chce zdecydować się na nielegalny przewóz towaru, ale za to grożą bardzo poważne konsekwencje prawne, więc przed takimi czynami należy się wzbraniać. Dobrą informacją dla zainteresowanych osób jest na pewno to, że druki CMR zamawiać można również za pośrednictwem sieci internetowej, można zaopatrywać się w nie w wybranych ilościach. Potem należy je starannie wypełnić, określając jaki towar jest przesyłany, w jakim terminie, ile jest sztuk takiego towaru, kto jest odbiorcą, itd. Dzięki temu międzynarodowy transport samochodowy przy użyciu listu przewozowego CMR z drukarni druczki.eu będzie zrealizowany w pełni profesjonalnie.