Jak objawia się ból brzucha u dziecka?

Jak objawia się ból brzucha u dziecka?

Dzieci, przede wszystkim te, które nie są jeszcze w stanie dobrze mówić często mają problem z przekazaniem rodzicom co im dolega. Ból brzucha stanowi więc niezrozumiałą, a jednocześnie nieprzyjemną dolegliwość z którą rodzice muszą sobie poradzić. Jak rozpoznać ból oraz jak pomóc pociesze?

Najczęstsze dolegliwości u małych dzieci

Wśród wielu chorób oraz dolegliwości rodzice najczęściej muszą zmagać się z bólem brzucha. Właśnie dlatego rodzi się pytanie co na ból brzucha u dziecka? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż w pierwszej kolejności należy poznać przyczynę aktualnego stanu rzeczy. Nie należy od razu sięgać po leki oraz dostępne na rynku specyfiki, gdyż młody człowiek musi sobie radzić również z takimi schorzeniami, aby w przyszłości silny ora zdrowy organizm pokonywał różne choroby, wirusy oraz inne dolegliwości. Właśnie z tego względu w pierwszej kolejności warto spróbować masażu brzuszka. Do jego wykonania należy rozebrać pociechę oraz ułożyć na plecach. Konieczne jest wykonywanie niezbyt mocnych, ale mimo wszystko intensywnych ruchów uciskających, które biegną w rytm wskazówek zegara. Do masażu można używać zarówno palców, jak i całej dłoni, wszystko zależy od wieku dziecka oraz powierzchni brzucha. Sytuacja jest skomplikowana, kiedy dziecko płacze oraz nie jest w stanie dokładnie przekazać co mu dolega. Ten problem mają rodzice noworodków, które często najedzone, wyspane oraz przewinięte niemalże zanoszą się z bólu. W ich przypadku często mamy do czynienia z kolkami, które powodują ogromny dyskomfort u dziecka oraz stres i niepokój u rodzica. Co na brzuch u dziecka w takim wieku? Tak samo jak u starszych pociech, masowanie brzuszka to najlepsze rozwiązanie, które umożliwi pozbycie się zalegających gazów. Jeśli kolki regularnie powtarzają się mama karmiąca piersią powinna przyjrzeć się swojej diecie, gdyż zjadanie niewłaściwych produktów może być bezpośrednią przyczyną takiego stanu u dziecka. Warto zastosować także napar z kopru włoskiego oraz mięty, które przynoszą zdecydowaną ulgę u pociech, które przekroczyły 6 miesięcy.

Kiedy trzeba odwiedzić lekarza?

Każdy rodzic pragnie dla swojego dziecka jak najlepiej, właśnie dlatego wszystkie niepokojące sygnały muszą być obserwowane przez opiekunów, a jeśli zaistnieje taka konieczność również przez lekarza. To właśnie rodzice są w stanie stwierdzić, kiedy z pociechą dzieje się coś niedobrego i ból brzucha, przede wszystkim taki, który pojawia się regularnie wymaga interwencji lekarskiej. Co na ból brzucha u dziecka zostało omówione powyżej, jednakże warto zdawać sobie sprawę, że są to metody doraźne, które nie leczą przyczyny problemu. Jeśli dziecko skarży się regularnie na ból jest to prawdopodobnie związane z niewłaściwą dietą bądź alergią pokarmową. Dolegliwości występujące regularnie powinny być zgłaszane do lekarza, gdyż czasem potrzeba wykonać dokładne badania, które dają odpowiedź skąd się bierze ból oraz dyskomfort.