Idealne wnętrze domu jednorodzinnego. Jak zaprojektować?

Idealne wnętrze domu jednorodzinnego. Jak zaprojektować?

Idealne wnętrze domu jednorodzinnego dla każdego będzie oznaczało co innego, i to zrozumiałe. Jest jednak kilka cech, które powinno ono posiadać, by zaspakajać potrzeby jego mieszkańców. Idealne, z pewnością będzie odznaczało się dwoma podstawowymi cechami: funkcjonalnością i estetyką. W tych dwóch słowach kryje się cały sekret.

Funkcjonalność

Wnętrze musi zostać dopasowane do konkretnej rodziny. Pod uwagę należy wziąć jej liczebność oraz to, w jakim wieku są poszczególni jej członkowie. Rodzina z małymi dziećmi, będzie potrzebowała przede wszystkim bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni. Gdy w domu mieszkają nastolatkowie, ważniejsze będzie poczucie prywatności. Jeśli rodzina mieszka z dziatkami, istotna będzie wygoda i brak barier architektonicznych.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na funkcjonalność będzie styl życia rodziny. Jeśli rodzice (lub jedno z nich) pracuje w domu, potrzebny będzie gabinet do pracy. Gdy wszyscy aktywnie uprawiają sport, przyda się dużo miejsca do przechowywania rowerów, nart, specjalnej odzieży i kasków, piłek, itd. Miłośnikom kina potrzebny będzie salon z odpowiednim sprzętem np. projektorem i wnętrze tak zaprojektowane, by zapewnić komfort podczas oglądania filmów. Mole książkowe ucieszą się z dużej ilości półek lub nawet osobnej biblioteki z wygodnym fotelem i dobrym oświetleniem. Posiadacze psów, kotów i innych pupili będą potrzebowali dla nich specjalnego miejsca. Miłośnicy spędzania czasu w gronie rodziny i przyjaciół postawią na rozległy i wygodny salon.

Funkcjonalność to także materiały, jakimi wykończono wnętrze. To łatwe do czyszczenia powierzchnia i takie, które trudno uszkodzić. Powinny być one wytrzymałe i przyjemne w użytkowaniu. Miękkie wykładziny i balustrady w oknach balkonowych dla dzieci, wodoodporne farby w łazienkach, uchwyty przy sanitariatach dla starszych osób, to tylko kilka przykładów, które wpływają na funkcjonalność. Nie bez znaczenia będą także wybrane instalacje, jak wydajne ogrzewanie, właściwe oświetlenie czy odpowiednia wentylacja.

Estetyka

Estetyka wnętrza w ogromnym stopniu wiążę się z gustem właściciela i użytkownika. Mimo, iż o gustach się nie dyskutuje, kilka zasad pozwoli stworzyć harmonijne, przyjemne otoczenie. Należy pamiętać o tym, że podłogi i ściany stanowią zazwyczaj tło dla całego wyposażenia wnętrz. Przy ich wyborze najlepiej kierować się umiarem i decydować się na barwy stonowane. W wyposażeniu, ostrożnie używamy mocnych akcentów. Najlepszym sposobem będzie rozpoczynanie komponowania od dużych elementów, jak szafa, kanapa, meble i stopniowo przechodzenie do mniejszych, jak dywany, poduszki i wszelkie dekoracje. W zależności od upodobań, warto postawić na jeden styl w całym domu. Konsekwentnie się go trzymając w każdym pomieszczeniu unikniemy chaosu i zapewnimy sobie harmonijne wnętrze. Jeśli jednak zdecydujemy się na mieszanie stylów, należy czynić to z rozwagą i roztropnością. Wnętrze powinno odzwierciedlać osobowość domowników. Dzięki temu, będą się w nim dobrze czuli i chętnie do niego wracali.

Opracowanie:
Marta Walisiak – architekt