Filet z indyka - zdrowy składnik zbilansowanej diety

Filet z indyka – zdrowy składnik zbilansowanej diety

Piersi indycze bez skóry to bardzo chude, delikatne mięso, stanowiące bogate źródło łatwo przyswajalnego białka. Ze względu na niską zawartość tłuszczu mięso indycze stanowi ważny element wielu diet redukcyjnych. Porcja 100 g filetu z indyka przygotowana bez dodatku tłuszczu zawiera 21,3g białka i 2,6 g tłuszczu i dostarcza organizmowi zaledwie 109 kcal. Kalorie te aż w 87% pochodzą z białka, 12% jest efektem trawienia zawartych w indyku tłuszczów, a zaledwie 1% to kalorie pochodzące z węglowodanów. Nic dziwnego, że jest to mięso polecane przez dietetyków i jako jedno z pierwszych wprowadzane do diety dzieci.

Minerały zawarte w filecie z indyka

Poza dobrze przyswajalnym białkiem, filet z indyka stanowi również bogate źródło soli mineralnych, odgrywających ważną rolę w procesach regulacji funkcjonowania organizmu. Do najważniejszych biopierwiastków, zawartych w indyczym mięsie, zalicza się:

  • Potas – bez którego niemożliwe jest utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi, właściwego funkcjonowania mięśni i systemu nerwowego;
  • Cynk – niezbędny dla odpowiedniej kondycji skóry, włosów i paznokci, pomagający utrzymać w organizmie równowagę kwasowo-zasadową, regulujący metabolizm węglowodanów i wpływający na prawidłowy przebieg procesów poznawczych;
  • Fosfor – niezbędny dla odpowiedniego metabolizmu energetycznego organizmu, mający kluczowe znaczenie dla zachowania mocnych kości oraz zębów i wpływający na procesy transportu wewnątrztkankowego.

Filet z indyka źródłem niezbędnych witamin

Filet z indyka zawiera również witaminy, istotne z punktu widzenia biologii funkcjonowania organizmu. Należą do nich głównie witamina D oraz witaminy z grupy B (w tym B2, B3, B6 i B12). Witamina D ma kluczowe znaczenie w kształtowaniu odporności organizmu, co ma szczególne znaczenie w okresie wzmożonych infekcji. Ma ona również istotne znaczenie w regulacji wchłaniania wapnia i fosforu, przez co wpływa na odpowiedni metabolizm kości.  Dodatkowo, w okresie jesienno-zimowym nasz organizm nie wytwarza jej w wystarczającej ilości, stąd też konieczne jest przyjmowanie witaminy D wraz z pokarmem lub jej suplementacja.

Witaminy z grupy B wpływają na regulację wielu procesów zachodzących w organizmie – od prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, metabolizmu i pracy mięśni, po procesy psychologiczno-poznawcze. Niedobór witamin z grupy B może powodować nieustanne zmęczenie, większą podatność na stres, a także, zaburzając procesy metaboliczne, utrudniać odchudzanie.

Jak przygotowywać filet z indyka, by zachować jego właściwości?

Przygotowanie mięsa indyczego nie jest skomplikowane. Aby zachować jego walory smakowe, a jednocześnie nie pozbawić cennych właściwości odżywczych, warto postawić na krótką obróbkę termiczną w wysokiej temperaturze bądź długie gotowanie w niskich temperaturach. Idealne będzie więc krótkie smażenie, pieczenie w naczyniu żaroodpornym lub w piekarniku z funkcją pary albo gotowanie w specjalnych woreczkach. Dzięki temu filet pozostanie soczysty i delikatny, a nasz organizm skorzysta w pełni z jego walorów zdrowotnych.