Akcesoria dodatkowe do systemów kominowych

Akcesoria dodatkowe do systemów kominowych

Według polskiego prawa, każdy dom musi mieć odpowiednio zaprojektowany system kominowy. Dotyczy to jednakowo systemu kominowego służącego do odprowadzania spalin oraz systemu wentylacyjnego Jest on ważny z tego powodu, gdyż jeden odprowadza z naszego domu trujące spaliny wytwarzane podczas procesu spalania, a drugi zapewnia odpowiednią wentylację pomieszczeń, w ten sposób zapobiegając osadzaniu się nadmiernej ilości pary wodnej.

Dodatkowe akcesoria kominowe

Współczesne systemy kominowe są starannie montowane zazwyczaj przez jedną firmę. Skraca to znacznie czas montażu oraz zapewnia integralność wszystkich części. Wszystko to sprawia, że taki system kominowy, złożony z wkładu i obudowy, nadaje w zasadzie się do użytku. Architekci, projektanci oraz budowlańcy zalecają jednak dołączenie do systemu kominowego pewnych akcesoriów poprawiających efektywność i bezpieczeństwo pracy komina.

Mata termoizolacyjna

Na pierwszy plan powinniśmy postawić matę termoizolacyjną. Mata termoizolacyjna, ma charakter uniwersalny i jest wykonana z wełny mineralnej. Prawidłowe jej zamieszczenie na przewodzie kominowym spowoduje, że komin nie będzie się szybko wychładzał. Komin przeznaczony jest głównie do odprowadzania spalin, które nabierają dużej temperatury. Z tego powodu rura, która do tego służy, koniecznie musi być ceramiczna. Inaczej istnieje ryzyko powstania pożaru. Jest to konieczne, aby zapobiec powstaniu ciągu wstecznego spowodowanego różnicą temperatur.

Nasada kominowa

Poprawny ciąg w kominie poprawi natomiast nasada kominowa –ona także zapobiega ciągowi wstecznemu. Aby zapobiec wlewaniu się deszczu do środka komina, zaopatrzmy się w nasadę kominową nakładaną na szczyt komina. Powinniśmy się także przyjrzeć ściekowi kondensatu i kształtce ceramiczna ścieku kondensatu, ponieważ pozwoli ona nam na odprowadzenie wody powstałej w wyniku skraplania. W ten sposób unikniemy pleśni i dodatkowej wilgoci. Na koniec, może zdarzyć się tak, że system ulegnie awarii. W tym celu przeprowadzenia ewentualnych napraw potrzebne nam będą drzwiczki rewizyjne umieszczone około 30-40 cm poniżej wlotu komina.